Nedávno jsem vám představila vojenské budovy, které byly v Orlických horách vybudovány během první republiky za účelem ochrany Československa před německými vojsky. Orlické hory ale nabízí další zajímavosti, které byste si neměli během putování touto oblastí nechat ujít.
K nim patří například známé Babiččino údolí, Ratibořický zámek nebo méně známé památky v Novém městě nad Metují.
Nové město nad Metují
Hlavním lákadlem tohoto města je jeho historické centrum. To vyniká malebností renesančních budov, které lemují celé náměstí. Protože se jedná o světový unikát, vznikla zde památková rezervace, které se přezdívá Brána Orlických hor nebo Český Betlém. Celému náměstí, které má tvar obdélníku, dominuje mariánský sloup spolu se sochou svaté Trojice.
Větší pozornost si však zaslouží domy, které si zachovaly renesanční podobu a které tvoří propojené podloubí. To nyní slouží jako skvělé místo pro letní zahrádky, kde si můžete vychutnat krásu celého náměstí při šálku dobré kávy.
Náměstí v Novém městě nad Metují
V blízkosti náměstí stojí zámek, který je obklopen okrasným parkem.
Budova byla zrekonstruována v 17. století do podoby barokních staveb, na začátku 20. století do její podoby zasáhl i známý architekt Dušan Jurkovič, podle jehož plánů byly také zbudovány dřevěné altány v parku.
V bohatě zařízených zámeckých interiérech můžete obdivovat renesanční nábytek, sgrafita, barokní portál nebo dva trpaslíky, kteří sice byli vyrobeni v 18. století, ale dovezeni sem byli až v roce 1913.
Babiččino údolí
Milovníci románů a povídek Boženy Němcové si nenechají ujít návštěvu Babiččina údolí. Jedná se vlastně o naučnou stezku, která leží v blízkosti České Skalice. Zde měla své dětství prožít samotná spisovatelka, která právě sem situovala děj své nejznámější prózy Babička.
Poprvé bylo údolí nazváno Babiččiným roku 1878 literátem Otakarem Jedličkou a v polovině 20. století se stalo národní kulturní památkou a zároveň chráněným územím České republiky.
Samotná stezka je dlouhá zhruba 7,5 kilometru a je rozdělena do 25 stanovišť. Začíná v České skalici a vede na vyhlídku zvanou Rýzmburk, kde se nachází i romantický altánek.
V rámci této stezky můžete navštívit řadu zajímavých míst. K nejznámějším patří Staré bělidlo (na obrázku níže), v němž se natáčela nejznámější verze Babičky roku 1971 pod taktovkou režiséra Antonína Moskalyka.
Bohužel se nejedná o původní dům, v němž měla krátkou dobu pobývat i Božena Němcová, ale jedná se o novější stavbu vzniklou v rámci expozice Muzea Boženy Němcové.
Vedle Starého bělidla se nachází splav, který proslul díky postavě bláznivé Viktorky. Dnes byste tu však původní dřevěný splav hledali marně – byl nahrazen stavbou z betonu, která působí v okolní krajině nevzhledně. Pokud se odtud vydáte po hlavní cestě, dorazíte ke slavnému sousoší Otty Gutfreunda zpodobňujícímu babičku spolu se svými vnoučaty.
Neměli byste vynechat ani Rudrův mlýn, v němž si budete moci prohlédnout, jak asi kdysi mlynáři bydleli a jak se vůbec mlelo obilí.
Ratibořický zámek
Tento zámek je známý díky kněžně Zaháňské, která vystupuje v románu Boženy Němcové jako moudrá žena, která soucítí s poddaným lidem.
Někteří literární historici tuto šlechtičnu pokládají za pravou matku Němcové, což však nebylo nikdy zcela prokázáno.
Samotný zámek je postaven ve stylu italských letovisek v klasickém slohu.
Před ním se nachází menší rybníček, k němuž se pojí smutná historie o šlechtičně, která si zde při bruslení zlomila nohu a následkem toho zemřela.
Vše je obklopeno romantickým parkem, ve kterém rostou vzácné dřeviny a v němž se nachází i lovecký zámeček.
Interiéry zámku jsou bohatě vybaveny v duchu klasicismu, neschází ani nábytek typický pro biedermeier. Nejzajímavější je asi salónek tří císařů, do něhož původně vedly dvojí dveře, ale aby mohli všichni císaři vejít ve stejnou chvíli, musely být probourány ještě dveře třetí.
Převládají ženské komnaty, ve kterých budou moci dámy obdivovat drobné bytové doplňky,
rodinné podobizny i toaletní stolky.