Ruská federace je jako cílová destinace pro české turisty spíše méně zajímavá, vyplývá to z povahy českých turistů, kteří upřednostňují spíše místa v dosahu cestování osobními automobily a slunné pláže a často jednostranně negativně zaměřenou informací z českých médií. Bariérou pro návštěvu Ruska našinci je také vízový režim.
Mezi nejzajímavější místa patří pláže Černého moře – zázemí města Soči, Sankt-Petěrburg s věhlasným muzeem Ermitáží je určitě zajímavým místem pro zájemce o kulturu, jiné místa Ruska s překrásnou přírodou mohou zaujmout turisty, kteří upřednostňují aktivní odpočinek v podobě tůr.
Informací o těch jejznámějších místech je celá řada a to i v češtině, rád bych proto napsal o méně známém místě Verchoturii – klášternímu a poutnímu centru Ralské oblasti, a také o přírodě středního a severního Uralu.
Verchoturie a příroda středního a severního Uralu
V roce 1597 byl na místě dnešního kláštera vybudován tábor podporující osidlování východnějších oblastí – Sibiře. Postupně se z malé základny obchodníků a vojáků stalo městečko a později se zde začaly stavět významné církevní budovy, které vytváří komplex dvou klášterů – mužského a ženského. Některé stavby (Nikolajevskij chram) svojí velikostí konkurují největším moskevským a Petrohradským pravoslavným chrámům.
Zázemí pro návštěvníky zajišťuje kvalitní hotel a dobrá turistická podpora – průvodci a popis komplexu. Dostat se sem můžete po železnici z Jekatěrinburku, hlavního města Uralské oblasti cca 300 km, cesta trvá cca 4 hodiny, do Jekatěrinburku se můžete dostat letecky a to přímou linkou z Prahy.
Uralská oblast je velmi zajímavým místem pro milovníky přírody. Staré uralské pohoří je velmi nízké a zaoblené, žádné propasti ani strmá údolí, rovinatou krajinu jen sem tam protínají řeky – široké ale mělké. Významnou dominantou místa jsou tzv. Uralští giganti (nebo Manpupuner).
S Vízem, ubytováním i letenkou, vám může pomoci společnost Selena travel s.r.o., kde jsem si cestu vyřizoval i já.