Mezi mými čtenáři se určitě najdou mnozí, kteří už zažili hledání nového bydlení – spousta z vás možná právě hledá. Ve svém příspěvku bych se ráda zaměřila na své zkušenosti s hledáním vlastního bytu a pronájmu nemovitosti v Praze. Jak lehké, nebo těžké je dnes najít bydlení? A hlavně – je lepší platit nájem, nebo investovat do vlastního?
Dokud člověk nezačne řešit vlastní hypotéku nebo pronájem nemovitosti, ani ho nenapadne, jak může být celý tento proces komplikovaný a zdlouhavý
Při rozhodování určitě záleží na více faktorech – především tedy na vašich finančních možnostech a potřebách všech členů vaši domácnosti. Více o výhodách a nevýhodách hypotéky a nájemného najdete tady. Já bych se s vámi chtěla podělit o vlastní příběh. Jak teď vlastně bydlím a proč jsem se tak rozhodla? A jaké jsou mé první zkušenosti s novým bytem?
Co všechno předcházelo našemu rozhodnutí
Ať už bydlíte v Praze nebo ne, jistě jste slyšeli o tom, jaká je v hlavním městě situace s novými byty. Koupit byt je stále těžší, lidé na něj jednoduše nemají peníze. A co hůř, vývoj nemá být příznivější ani do budoucna, naopak mají jednotlivé ceny ještě více narůstat. Když jsme se s přítelem rozhodli pro společné bydlení, přirozeně jsme se s tímto problémem setkali. Toto životní rozhodnutí se tak stalo důvodem, proč jsem se o celou věc začala podrobně zajímat.
Jak tato situace vznikla? Bytů v nabídkách developerů ubývá. Příčinou je hlavně nečinnost stavebních úřadů a jednotlivých městských částí, které nepovolují výstavbu nových projektů. Bytů tak z nabídky na trhu nového bydlení přirozeně ubývá. Nedostatek bytů jednoduše zvedá jejich cenu, takže se z nich stává exkluzivní zboží, které si už střední třída pomalu nemůže dovolit. Nárůst cen se týká i starších bytů. Zjistěte více informací o současném stavu trhu s nemovitostmi.
Důvody, proč jsme se rozhodli pro nájemní bydlení
Vzhledem k tomu, že nás oba limitovala hlavně finanční stránka celé záležitosti, naše rozhodování mezi koupí či pronájmem bylo jednoduché. Vlastní byt si prozatím dovolit nemůžeme. Přesto věřím, že nájemní bydlení má řadu výhod a nemusí představovat tu „horší“ možnost.
Především jsme mladí a je možné, že se v budoucnu budeme chtít stěhovat do jiného města. Myslím, že pokud víte, že se v následujících několika letech nechcete natrvalo usadit, je nájem bytu určitě tou lepší variantou. Navíc, pokud by se stalo, že například přijdete o příjem, můžete celkem bez problémů přejít do menšího a levnějšího bytu. Tohle rozhodně považuju za klady pronajatého bytu.
Po čase jsme našli vysněné bydlení, a tak naše rozhodnutí nelitujeme
Po několika měsících se nám skutečně podařilo sehnat naše vysněné bydlení. Vyhlédli jsme si příjemný byt 2+1 s dobrou dopravní dostupností a přijatelnou výší nájemného. Když jsem se dozvěděla, že si nás majitel vybral, měla jsem doopravdy radost, byl to úžasný den, na který asi nikdy nezapomenu. První týdny jsme strávili postupným zařizováním našeho prvního společného bydlení.
Náš byt se nachází ve starším, ale dobře zachovaném a udržovaném domě. Jako nájemníky nás samozřejmě velmi potěšilo, že nemusíme přispívat do fondu, z kterého se hradí údržba a náklady na potřebné rekonstrukce v domě. To má na starosti majitel bytu, který je navíc při jednání vstřícný a ochotný. Může se stát, že v našem bytě bude nutné cokoliv opravit. I tohle musí zařídit a zaplatit majitel bytu. O tom, kdy platí opravy v bytě nájemce a o co přesně se musí postarat sám majitel, si můžete přečíst zde.
Jaké výhody podle vás představuje bydlení v pronajatém bytě a jaké přednosti má podle vás vlastní bydlení, na které jste si ovšem vzali hypotéku?