Žiju v Českých Budějovicích touto dobou už skoro třicet let, takže pro mě nebude problém sepsat pár tipů na místa, která byste měli při návštěvě tohoto královského města určitě navštívit. Podíváme se spolu na Černou věž, dáme si Budvar v Masných krámech, postojíme na náměstí a přidáme ještě dalších několik popisů zajímavých míst včetně soutoku řek Vltavy a Malše.

České Budějovice jsou placka. Ať už do města dorazíte jakýmkoliv způsobem, nebudete muset jet nebo jít do kopce či z kopce. Snad i to je hlavním důvodem, proč tu lidé tak rádi jezdí na kolech. Pokud dorazíte na nádraží (a je jedno, jestli vlakové či autobusové), do centra se dostanete, když projdete Lannovu třídu řečenou prostě Lannovka. Jde o pěší a zároveň nákupní zónu, dlouhá léta tu stojí obchodní dům Prior a vedle něj celá řada menších obchůdků včetně těch provozovaných Vietnamskou komunitou.

Podívejte se na tuhle mapku, můžete s ní šoupat pomocí myši. Vpravo jsou nádraží, vlevo náměstí a celé to Lannova třída spojuje.

Pokud se rozhodnete jít jinudy, pravděpodobně nenarazíte na nic zajímavého. Na náměstí už ale ano. Všimněte si, že projdete kolem katedrálního kostela sv. Mikuláše a když se dáte hned do prava, dojdete k Černé věži. Tu byste měli využít na rozhled z výšky, abyste lépe pochopili, kam že jste to vlastně přijeli.

Náměstí, foceno z Černé věže, ten modrý dům s věžičkou je Radnice

Černá věž

Tahle dominanta města ze 16. století (vlastní stavba proběhla v letech 1549-1577) sloužila původně jako strážná věž a zvonice. Má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 m a je vysoká 71,9 m. Její vnitřek je rozdělen na 9 podlaží, přičemž v 6. a 7. podlaží a v báni věže je umístěno celkem 6 zvonů.

► Fotografie najdete na webu o Českých Budějovicích – ve fotogalerii Českých Budějovic.

Náměstí

Náměstí Přemysla Otakara II. je pojmenované po zakladateli města, českém králi Přemyslu Otakarovi II, a je jedním z největších náměstí v České republice (fotka výše).

Najdete na něm již zmíněnou Radnici, Samsonovu kašnu, nebo třeba bludný kámen. Ten je ve dlažbě na místě bývalého popraviště a kdo jej překročí, ten prý zabloudí (nevím jestli je to dále podmíněno nocí za úplňku či něčím podobným).

Náměstí můžete v klidu obejít kolem dokola a zjistit, že je plné obchodů, restaurací, hotelů, nákupních pasáží a všelijakých dalších věcí určených pro pohoštění nebo informace turistům (například mapové centrum).

Masné krámy

Jde o poměrně vyhlášenou restauraci v centru města (Krajinská 13). V současné době má několik spolumajitelů, přičemž provozovatelem je Budějovický Budvar. Není proto náhoda, že se zde točí kroužkovaný ležák (bolí po něm hlava, ale chuť výborná).

 

Objekt původně sloužil jako krámky řezníků po tom, co Karel IV. zakázal v roce 1364 prodej masa na náměstí.

Soutok Vltavy a Malše

České Budějovice mají ještě mnoho dalších zajímavých „symbolů“, o těch ale zase někdy příště. Posledním místem, kde se zastavíme v rámci tohoto článku, je soutok řek Vltavy a Malše.

 

Vltava je nejdelší řekou v České republice (433km). Pramení na Šumavě a právě v Českých Budějovicích se do ní vlévá Malše (ta na fotce vlevo). Malše je řeka v Jihočeském kraji a v Horním Rakousku s celkovou délkou toku 96km (z toho 89,3 km v Česku). Soutok najdete kousek od centra, určitě si ho všimnete, pokud budete zkoumat městské hradby. K těm se dostanete ulicí, která vede z náměstí kolem Radnice (viz. opět první fotografie v tomto článku).