Už jste někdy pluli na lodi po souši? Že je to nesmysl, který je možný jen v pohádkách? Nikoliv, je to opravdu možné. Nevšední zážitek můžete zažít v Polsku. Na severovýchodě této země, mezi Baltským mořem a Mazurskými jezery najdeme jedinečnou světovou památku – Elblaský plavební kanál, jehož úseky jsou skutečně překonávány po souši, aniž cestující musí opustit plavidlo.
Elblaský plavební kanál
Vznikl v 19. století a jeho duchovním otcem je pruský inženýr Georg Jacob Steenke, který se jako vzorný otec o své „dítě“ staral až do své smrti. Pro své technické dílo, které bylo původně určeno pro dopravu dřeva, různého zboží i osob, našel Steenke inspiraci v USA, kde podobný kanál již existoval,(posléze byl zrušen), ale přidal k němu další nápady a vylepšení. Tento kanál je tedy jedinou stále fungující technickou památkou na světě a samozřejmě velikou atrakcí tohoto regionu.
Jak to funguje?
Celý kanál, včetně odboček, jejichž součástí jsou ale i přírodní jezera, měří 150km. Samotný uměle vytvořený kanál pak měří 88km a pokud bychom ho chtěli proplout celý, museli bychom na lodi strávit cca 11 hodin. Mezi částmi kanálu jsou vybudovány svážné dráhy, na kterých jsou položeny koleje. Na nich se pak pohybuje speciální vagon, tažený ocelovými lany, který přepravuje lodě z jedné části kanálu na druhou, přičemž nejdelší „suchozemský“ úsek měří 550m. Celé je to založeno na fyzikálních zákonech, ohromné síly vody poháněné hřídelí vodního mlýna, která dokáže překonat i převýšení.
Nezapomenutelný zážitek
Jízda výletním parníkem po tomto kanálu je opravdu zážitek. Nejenže zažijete plavbu po souši, ale pokocháte se i okolní krásnou přírodou. Polská posádka lodi je pohodová a umocní zážitek příjemnou atmosférou. Sezóna je od května do září, chcete-li mít větší šanci na menší počet turistů, vydejte se na plavbu až v září, kdy můžete svůj výlet do Polska doplnit návštěvou nedalekých Mazurských jezer. Jejich divoký půvab i zčásti suchozemská plavba ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek.