Možná jste zámek Buchlovice a hrad Buchlov navštívili v rámci výletu na základní škole stejně jako já. Přiznávám se ale, že si většinou z těchto výletů mnoho nepamatuji, proto jsem se rozhodla, že se na toto místo pojedu znovu podívat… a nelitovala jsem. Čím vším může zmíněný zámek a hrad překvapit své návštěvníky? A jaké památky se nachází v jejich okolí? To se dozvíte v dnešním článku.
Zámek Buchlovice
Pokud přijedete do vesnice Buchlovice, narazíte zde snadno na parkoviště, které se nachází hned vedle prodejny suvenýrů. Zde uvidíte zdi, které ohraničují zámecký park, a také hlavní bránu, u níž se nachází pokladna. V současnosti zde můžete zakoupit buď vstupné do zámecké expozice včetně zámecké zahrady, nebo se vydat na malý okruh zahrnující vstup do parku spolu s výstavou hraček. Ta se částečně nachází i v reprezentačních budovách zámku, kam se však lze dostat pouze v rámci velkého okruhu.
Při vstupu do zámku vás zaujmou nákladně vybavené interiéry, které jsou zdobeny luxusním nábytkem, obrazy, soškami i benátskými lustry podobnými, jaké můžete nalézt například v honosném italském sídle Caserta. Na úvod se od průvodce dozvíte, že barokní zámek postavil Jan Dětřich Petřvaldský pro svou manželku Anežku Eleonoru. A to z toho důvodu, že jí bylo na nedalekém hradě Buchlově zima, proto zatoužila po letním sídle. Z toho důvodu je na řadě místností znát, že byly zařizovány ženou. Převládá růžová barva, zlaté zdobení a obrazy dětí i příbuzných. Milovníky knih zde zaujme rozsáhlá knihovna s četnými francouzskými, latinskými či německými tituly.
Zajímavý je také taneční sál, který je vyzdoben obrazy znázorňujícími čtyři roční období. Možná si říkáte, že na tom by zase nic tak zvláštního nebylo, ale v každém obrazu je skryta lidská postava – sami zkuste, až navštívíte tento zámek, všechny najít. Mně se to podařilo pouze u tří.
Kromě interiérů je velmi ceněná i samotná zahrada, která byla pěstována jako anglický park.
Přesto zde nalezneme i prvky parku francouzského, a to hned při vstupu do parku, kde se nachází umně stříhané křoviny a fontána s lekníny. Při toulkách parkem se občas posaďte na lavičku, abyste mohli obdivovat jednotlivé stromy, z nichž mnohé dorostly do nesmírné výšky a podivuhodných tvarů. V parku můžete také navštívit hudební pavilon, který však bývá uzavřen v době konání svateb, a nebo budovu, v níž si můžete prohlédnout a přímo i zakoupit různé druhy fuchsií.
Také zde můžete zajít na výstavu fotografií a galerii vín. A připravte se také na to, že vás po cestě parkem budou provázet pávi, kteří jsou odnepaměti pýchou zámku Buchlovice.
Hrad Buchlov
Zhruba 3 kilometry od vesnice, v níž leží zámek Buchlovice, můžete už zdálky spatřit majestátní hrad jménem Buchlov. Vydat se sem můžete pěšky nebo autem, které lze zaparkovat na parkovišti vzdáleném 200 metrů od samotné památky.
Při vstupu hlavní branou se dostanete na menší nádvoří, kde se nachází pokladna. Zde si můžete zakoupit vstupenku buď na velký nebo malý okruh. V rámci malého okruhu navštívíte zbrojnici, přírodopisné sbírky a sbírky zaměřené na Egypt, muzeum rodu Berchtoldů a vyhlídkovou věž. Tu lze navštívit i samostatně, pokud nechcete absolvovat prohlídku hradních interiérů.
Z menšího nádvoří se zakoupenou vstupenkou už můžete směle kráčet na hlavní nádvoří, kde se nachází prodejna suvenýrů s menší výstavou kovářského umění a také mučírna. Navíc se tu můžete občerstvit buď přímo na nádvoří, nebo ve vnitřních prostorech, kde na vás ze zdi
budou shlížet vycpaní srnci nebo kanec.
Jakmile začne prohlídka, na kterou máte zakoupenou vstupenku, můžete se vydat k černé bráně, kde si vás vyzvedne průvodce. Čekací doba tu bývá kolem půl až tři čtvrtě hodiny, protože je hrad u turistů velmi vyhledávaný.
Hrad vás mile překvapí různorodostí jak interiérů zařízených v různých stavebních slozích, tak bohatými sbírkami i zajímavostmi, které se na jiných hradech většinou nenachází. K nim patří například drobný předmět vystavený ve zbrojnici, který vypadá jako uzda pro koně, ve skutečnosti se ale jedná o klevetník, tedy o důmyslnou pomůcku pro muže, kteří chtějí umlčet upovídanou ženu.
Dalšími zajímavostmi je například tři metry dlouhý hnědý vak, který se nachází v přírodopisné sbírce mezi vypreparovanými zvířaty a který většina návštěvníků tipovala na pohlavní úd slona, než se dozvěděli, že jde ve skutečnosti o střevo velblouda používané na poušti k přenášení pitné vody.
Avšak k nejlepším zážitkům patří návštěva egyptologické sbírky. Ta sice není příliš bohatá (jedná se o sarkofág s mumií a jednou nádobkou z ní vypreparovaných jater), ale váš průvodce se zaslouží dozajista o to, abyste na návštěvu této malé místnosti vyzdobené jako pyramida dlouho nezapomněli. Proč, to vám nepovím, nechte se překvapit.
Hrad je rovněž obklopen několika pověstmi, a to jak o bílé paní, která se zjevuje, když se má stát nějaké neštěstí, tak o neprávem odsouzeném muži, jehož nevinu prokázala lípa zasazená kořeny nahoru.
A pokud máte rádi tajemno, pak vás zaujme i nová expozice, která byla letos otevřena, s názvem Magie, okultismus a zednářství na Buchlově.
Další zajímavosti v okolí
Pokud vám bude zbývat po návštěvě těchto památek čas a především chuť na poznávání dalších zajímavostí, pak se můžete podívat do barokní kaple svaté Barbory. Ta se nachází zhruba 15 minut pěšky od hradu Buchlov, přičemž ji můžete spatřit z vyhlídkové věže hradu. S rodem obývajícím hrad Buchlov a zámek Buchlovice je rovněž spjat barokní hřbitov Střílky, v němž se nachází majestátní hrobka bohatě zdobená sochami andělů a jiných bytostí zobrazujících lidské hříchy i ctnosti.
Při cestě z Buchlova a Buchlovic můžete také zabočit směrem na Koryčany, kde se nachází dobře zachovaná zřícenina gotického hradu jménem Cimburk. Zde se také každoročně koná řada kulturních akcí.
Pro obdivovatele Velké Moravy a Cyrila a Metoděje doporučuji návštěvu Velehradu a také
památek ve Starém Městě u Uherského Hradiště, které spadají do období života těchto dvou věrozvěstů a jejich žáků.