Pokud se zajímáte o vojenství a především pak o dějiny druhé světové války, pak byste neměli při svých toulkách naší vlastí vynechat pohraniční opevnění v Orlických horách.
To bylo budováno za první republiky od roku 1936 jako reakce na hrozící nebezpečí ze sousedního Německa, kde se formovaly vojenské jednotky pod velením Adolfa Hitlera.
Z tohoto pohnutého období se nám dochovala řada vojenských staveb, které jsou nejen připomínkou tehdejších událostí, ale také cílem řady turistů. A pokud vedou vaše kroky na letošní dovolené do Orlických hor, pak byste tyto zajímavé památky neměli opomenout navštívit.
Dobrošov
U vesnice Dobrošov se nachází stejnojmenná dělostřelecká tvrz, která nebyla v rámci stavby pohraničního opevnění nikdy dokončena. Přesto se v ní dnes nachází muzeum, které vás seznámí s historií dané oblasti a v jehož rámci je návštěvníkům zpřístupněn dělostřelecký a pěchotní srub (tzv. N-S 75 Zelený a N-S 72 Můstek) spolu s částí podzemí. Prohlídka expozice končí právě ve srubu Můstek, a to na terase, odkud je krásný výhled na okolí. V tomto srubu stojí za povšimnutí i německá střela, jejíž část dosud vyčnívá z kamenné zdi.
V období státních svátků je veřejnosti otevřen také nedaleký srub Jeřáb. Ten byl poškozen jak německými střelami, tak místními obyvateli
Dobrošovský Můstek
Hanička
Tato tvrz je nejznámější vojenskou stavbou Orlických hor, protože byla jako jedna z mála zcela dokončena. Toto vojenské muzeum se nachází nedaleko vesnice Bartošovice; pokud zde zaparkujete auto, vydáte se poté po červené značce směrem k Anenskému vrchu. Zpřístupněny jsou tu vnitřní prostory i část podzemí, před samotným objektem si můžete prohlédnout výstavu bojové techniky. Bohužel interiér tvrze Hanička byl nenávratně zničen, a to především v roce 1981, kdy byla stavba přebudovávána jako protiatomový kryt.
Březinka
Také pěchotní srub Březinka patří k často navštěvovaným objektům. Naleznete jej v blízkosti obce Běloves, odkud vede cesta po zelené zhruba 15 minut dlouhá. Také se sem můžete vydat přímo od tvrze Dobrošov opět po zelené. Nedávno u Březinky došlo k rekonstrukci, která ji přiblížila k původní podobě z roku 1938.
Návštěvníci si zde mohou prohlédnout dobře vybavené místnosti určené pro střelce, ubikace pro vojáky, kanceláře, strojovnu a další místnosti, které byly nutné pro život vojáků v tvrzi i pro odražení nepřítele.
Skutina
Tato tvrz je jednou z pěti vojenských opevnění, které bohužel nebyly dokončeny. Stavbu přerušilo podepsání Mnichovské dohody a následné zabavení vojenských budov německými vojáky. Původně se mělo jednat o komplex budov, které měly být propojeny dlouhými podzemními chodbami. Ty jsou nyní ve špatném stavu kvůli podzemní vodě, proto jsou přímo v tvrzi Skutina zpřístupněny jen částečně (můžete sejít jen po příkrých schodech a podívat se dole na částečně zatopenou chodbu).
Tvrz leží nedaleko vesnice Olešnice. Vedle ní můžete vidět druhý pěchotní srub, který je součástí tvrze Skutina a který přístupný není.
Nedaleko stojí i pěchotní srub Jaroslav. Jedná se o malou budovu, k níž je cesta špatně značená – naleznete ji, pokud pojedete ze Skutiny směrem na Olešnici po pravé straně.
Skutina
Jaroslav
V Orlických horách se nachází i další vojenské budovy. Za povšimnutí stojí například pevnost Bouda nacházející se u Suchého vrchu, pěchotní srub Rozhledna (v současné době prochází rekonstrukcí, proto interiéry nejsou přístupny veřejnosti) nebo srub Průsek.
Doufám, že se vám bude na cestě za českou vojenskou historií líbit… A pokud byste chtěli putovat ještě dále do minulosti, pak nezapomeňte na nedalekou pevnost Josefov.